Letohrádek Mitrovských

Výstavy

Atraktivní, popularizační, naučné – pro malé i velké

Svatba jako řemen

7. 5. – 6. 7. 2022, čt – ne a státní svátky: 10 – 16 hod. 21. 5. 18 – 23.30 hod. – Brněnská muzejní noc /18:15 a 18:45 = Kloboukový klub představí svatební klobouky Dantes/.

Výstava přibližuje svatební téma od konce 19. století po dosud nejsledovanější svatby světa – lady Diany s princem Charlesem a jejich synů Williama a Harryho. K vidění jsou nádherné šaty 10 dekád, dobové závoje, klobouky, rukavičky, obuv, svatební kytice, a také slavnostní svatební hostina z období secese. Expozici doplňují desítky fotografií, oznámení, telegramů atd.

Velkou kolekci svatebních šatů a doplňků dokumentujících proměny svatební módy mezi lety 1890 a 1990 zapůjčila sběratelka Zdena Mudráková (= více než 30 unikátních svatebních originálů + dámské společenské šaty maminek a svědkyň, družičkovské šaty a samozřejmě pánské obleky).

Nejstarší exponáty pochází až z předminulého století, z let 1891 a 1895. 

Vstupné: 100 Kč (dosp.), 75 Kč (senioři od 65 let, stud. VŠ a SŠ), 60 Kč (děti ZŠ), 20 Kč (děti MŠ); sleva 20% (držitelé ZTP, ZTP/P – platí i doprovod), držitelé platné denní jízdenky či předplat. kupónu IDS JMK (min. 3 zóny); nelze platit kartou! Jsme součástí programu Třetí za polovic, sedmá zdarma (do 6. 7. a od 3. 9. do 30. 10.).  JEDNOTNÉ VSTUPNÉ NA BMN = 25 Kč.

Napište nám

Pokud vám můžeme s čímkoliv pomoci, prosím kontaktujte nás.

Kontaktní údaje
  1. *
  2. *
  3. *
Zpráva
 

Proběhlé výstavy

Československá NEJ + fenomén SEVA

Československá NEJ + fenomén SEVA

Výstava Československá NEJ zábavnou formou představila to nejlepší, co bylo a je u nás a na Slovensku k vidění, zažití, ale i ochutnání. Průvodci výstavou byli Igráčci, kteří přiblížili naše prvenství z oblasti vynálezů, módy, gastronomie apod. Doplňkem hlavní expozice byla legendární stavebnice SEVA, kterou inženýr Šimr sestavil do modelů lidské kostry, Napoleona, Draculy, exotických zvířat, dopravních prostředků, kuchyňského náčiní, potravin apod.

Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista

Betlémy a dioráma Život Ježíše Krista

Tradiční výstava betlémů představila historické i soudobé exponáty od nás i ze zahraničí. Výjimečným exponátem byl rozsáhlý ručně malovaný papírový betlém z roku 1933 od Jana Václavů. Exotické betlémy pocházely z Afriky a jižní či střední Ameriky. Exkluzivně jsme vystavili sbírku historických voskových Jezulátek. Součástí expozice byl tzv. celoroční či postní betlém = největší dioráma v ČR na téma život Ježíše Krista se 105 figurami.

Strašidelný letohrádek / Hrůzostrašné legendy ožívají

Strašidelný letohrádek / Hrůzostrašné legendy ožívají

Výstava o krvavé historii představila reálné historické postavy toužící po lidské krvi a bolesti. Vlad III. Dracula, Půta Švihovský, Alžběta Báthory, Anna Rosina Listius, Kateřina z Komárova, Boblig z Edelstadtu, Julius Caesar d´Austria, Jan Mydlář, Eleonora Amálie ze Schwarzenbergu, Darja Nikolajevna Saltyková, Alois Ulrich ad. Upírský hřbitov, krvavá lázeň, soudní stolice pro potírání čarodějnictví, katova přípravna a další scény. Pro výstavu byly vytvořené speciální figury s věrohodnými detaily a neobyčejné multimediální “oživlé“ obrazy.

Historie mlsání / Svět skřítků a trpaslíků

Historie mlsání / Svět skřítků a trpaslíků

Zákusky, perník, čokoláda, marcipán, ale třeba i lízátka nebo zmrzlina, představují jedny z nejoblíbenějších podob mlsání. Naše výstava mapovala nejzajímavější fakta a příběhy, které se s těmito laskominami pojí. Sestávala z výrobny sladkostí, historické cukrárny, kavárny nebo obchodu s cizokrajným zbožím.

Část letohrádku patřila pohádkám. Přes 200 postaviček skřítků a trpaslíků se nacházelo v krajinkách, zahrádkách a ty nejvzácnější ve vitrínách.

Betlémy a retro Vánoce

Betlémy a retro Vánoce

Tradiční brněnská výstava betlémů představila 75 ukázek různého stáří a různorodých materiálů, některé betlémy navrhli známí čeští výtvarníci Mikoláš Aleš Josef Lada, Marie Fischerová Kvěchová nebo Vojtěch Kubašta; atrakcí byl pohyblivý betlém z LEGA. Další část vánoční výstavy byla koncipována ve stylu RETRA. Byt z přelomu 70. a 80. let s kuchyní, obývacím a dětským pokojem nebo jídelním koutem obsahoval mnoho každodenních nezbytností (ručně vyráběné stojánky na stromečky, ikonické vánoční osvětlení, dárky z Prioru a Tuzexu zabalené v originálních papírech, hračky, oblečení apod.).