Letohrádek Mitrovských

Výstavy

Atraktivní, popularizační, naučné – pro malé i velké

Dětská výstava Nejkrásnější pohádky

Pokračování výstavy zase po prázdninách – od 14. 9. do 17. 11. 2024. Přes léto jsou prostory letohrádku UZAVŘENÉ.

Nová výstava pro celou rodinu připomene nejznámější pohádky B. Němcové, K. J. Erbena a bratří Grimmů. Pro výstavu vytvořila specifickou podobu pohádkového světa malířka Veronika Balcarová, jejíž ilustrační tvorba má, díky dětským knížkám a časopisům, celorepublikový dosah. Základem výstavy jsou velkoformátové postavy z oblíbených pohádek Popelka, Perníková chaloupka, Červená Karkulka, Sněhurka a sedm trpaslíků, Budulínek, Smolíček, Dlouhý, Široký a Bystrozraký nebo Šípková Růženka, ke kterým jsou připraveny dovednostní úkoly. Výstava je vhodná pro děti od 3 do 11 let.

Vstupné: 130 Kč – dospělí / 115 Kč – senioři, studenti VŠ / 100 Kč – děti ZŠ a studenti SŠ / 85 Kč – ZŠ/SŠ ve skupině od 15 os. / 60 Kč – děti MŠ / fotopoplatek 20 Kč / sleva 20% pro ZTP a ZTP/P (platí obě osoby), IDS JMK – držitelé platné denní jízdenky či předplatního kupónu (kontrola platnosti) min. 3 zóny (tj. alespoň 1 mimobrněnská), Rodinné pasy. NELZE PLATIT KARTOU!

Partneři výstavy: CAT CUT, EFKO

18. 5. – 28. 10.: Výstava Šlechtici noci (hrůzostrašné postavy evropské historie a oživlé obrazy) – hrad Veveří. DOPORUČUJEME! 

Napsali o nás

 • Bylo to super, vnoučata byla velmi spokojená.

  J. Lexmová - návštěvní kniha
 • Děkujeme za nádhernou výstavu!

  Karla, Lucie a Stella - návštěvní kniha
 • Bylo to super, klidně bychom tu strávili celé dopoledne!

  MŠ Libušina třída Brno - návštěvní kniha
 • Děkujeme za krásnou interaktivní výstavu! Děti si to užily!

  ZŠ Horácké nám. Brno - návštěvní kniha
 • Děkujeme za bezva pohádkovou výstavu i návrat do dětství!

  Speciální škola Ibsenka Brno - návštěvní kniha
 • Děkujeme za pěkně strávený čas s “českými” pohádkami.

  Z návštěvní knihy

Napište nám

Pokud vám můžeme s čímkoliv pomoci, prosím kontaktujte nás.

Proběhlé výstavy

Záhady světa, které fascinují

Záhady světa, které fascinují

Jedinečná výstava v Brně! Aztécká Křišťálová lebka zkázy, Turínské plátno, Longinovo kopí, hologramy uvažovaných Svatých grálů, zašifrovaný Voynichův rukopis, socha Moai z Velikonočního ostrova, tzv. mumie z Mexika, hlavičky Tsantsa, Mechanismus z Antikythéry, Tutanchamonova trubka a mnohé další předměty z Egypta. Ve všech případech se jedná o exkluzivní repliky, modely, makety a faksimile téměř z celé zeměkoule.

 

Betlémy ze sbírky Z. Jílka a jeho přátel

Betlémy ze sbírky Z. Jílka a jeho přátel

Základem výstavy byla obsáhlá sbírka betlémů Zdeňka Jílka a dále ukázky zapůjčené od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu, včetně několika mechanických betlémů. Dále jsme vystavili dioráma “Život Ježíše Krista” s plstěnými figurami od Ivany Langrové.

Čerti a peklo

Čerti a peklo

Unikátní expozice představila fenomén českého čerta a jeho podoby v průběhu století. Na výpravné výstavě z dílny výtvarníka Aleše Drašnara se návštěvníci setkali s čerty různého vzezření a velikosti. Nechybělo ani peklo s mučenými dušemi. Pro zpestření jsme doplnili tematické loutky, maňásky, figurky, miniatury a knížky.

 

Síla módních doplňků – Z ženy dámou

Síla módních doplňků – Z ženy dámou

Výstava se věnovala fenoménu módních doplňků kloboukům a kabelkám (ale i vějířům, rukavičkám nebo límečkům). Móda z let 1890-1990 pocházela ze tří soukromých, běžně nepřístupných, sbírek – Zdeny Mudrákové, Vlaďky Dobiášové a Jana Bačáka. K vidění byly i unikátní exponáty od známých osobností (Gollová, Mandlová, Ferbasová, Chramostová, Janžurová ad.), ale i nejoblíbenější či nejprodávanější modely z různých epoch – od sklonku Habsburské monarchie až po závěr 20. století.

Pohádkové Vánoce s betlémy

Pohádkové Vánoce s betlémy

Příběhy a pohádky neodmyslitelně patří k vánočnímu období a proto tvořily nosné téma celé expozice. Výstava připomněla nejznámější české pohádky a ilustrační činnost Veroniky Balcarové, jejíž tvorba má, díky oblíbeným dětským knížkám, celorepublikový dosah. Nechyběly atraktivně nazdobené stromečky s pohádkovou tematikou. Tradičně jsme vystavovali starobylé i novější betlémy.