Letohrádek Mitrovských

Výstavy

Atraktivní, popularizační, naučné – pro malé i velké

Záhady světa, které fascinují

10. 2. – 28. 4. 2024 (út. – ne. 10 – 16 h.)

Jedinečná výstava v Brně! Poznejte aztéckou Křišťálovou lebku zkázy, Turínské plátno s videomappingem, Longinovo kopí, hologramy uvažovaných Svatých grálů, zašifrovaný Voynichův rukopis, sochu Moai z Velikonočního ostrova, tzv. mumii z Mexika, hlavičky Tsantsa, Mechanismus z Antikythéry, Tutanchamonovu trubku a mnohé další předměty z Egypta. Ve všech případech se jedná o exkluzivní repliky, modely, makety a faksimile téměř z celé zeměkoule. Část “Egypt” vznikla ve spolupráci s J. Hertlíkem.

Vstupné: 170 Kč – dospělí / 130 Kč – senioři, studenti VŠ / 100 Kč – děti ZŠ a studenti SŠ / 80 Kč – ZŠ/SŠ ve skupině od 15 os. / 30 Kč – děti MŠ / fotopoplatek 20 Kč / sleva 20% pro ZTP a ZTP/P (platí obě osoby), IDS JMK – držitelé platné denní jízdenky či předplatního kupónu (kontrola platnosti) min. 3 zóny (tj. alespoň 1 mimobrněnská). NELZE PLATIT KARTOU!

Partneři: Brno, Lidé a země, Enigma, Koktejl, History revue, Živá historie, 100+1

Následuje dětská výstava Nejkrásnější pohádky (7. 5. – 7. 7., st – ne: 10 – 16 h.).

Napsali o nás

 • Nejlepší výstava za poslední roky. Díky za ni!

  S. Miláček - FB
 • Super výstava! V Letohrádku jsou výstavy vždycky moc hezký!

  M. Lišková - FB
 • Děkujeme za krásný zážitek a těšíme se na další výstavy!

  M. Komůrková - FB
 • Skvělá výstava, moc doporučujeme!

  V. Krška - FB
 • Na téhle výstavě se člověku zatají dech. Doporučuji!

  Terezka s rodiči, Zlín - Návš. kniha
 • Stále se divíme a učíme. Krásné, fantazijní a poučné!

  Majka + Alena, Brno - Návš. kniha
 • Jste čimani! Musí vás to hodně bavit, když seženete tak vzácné exponáty…

  V. Kostelková, Brno - Návš. kniha

Napište nám

Pokud vám můžeme s čímkoliv pomoci, prosím kontaktujte nás.

Proběhlé výstavy

Betlémy ze sbírky Z. Jílka a jeho přátel

Betlémy ze sbírky Z. Jílka a jeho přátel

Základem výstavy byla obsáhlá sbírka betlémů Zdeňka Jílka a dále ukázky zapůjčené od výtvarníků a řezbářů z tišnovského a brněnského regionu, včetně několika mechanických betlémů. Dále jsme vystavili dioráma “Život Ježíše Krista” s plstěnými figurami od Ivany Langrové.

Čerti a peklo

Čerti a peklo

Unikátní expozice představila fenomén českého čerta a jeho podoby v průběhu století. Na výpravné výstavě z dílny výtvarníka Aleše Drašnara se návštěvníci setkali s čerty různého vzezření a velikosti. Nechybělo ani peklo s mučenými dušemi. Pro zpestření jsme doplnili tematické loutky, maňásky, figurky, miniatury a knížky.

 

Síla módních doplňků – Z ženy dámou

Síla módních doplňků – Z ženy dámou

Výstava se věnovala fenoménu módních doplňků kloboukům a kabelkám (ale i vějířům, rukavičkám nebo límečkům). Móda z let 1890-1990 pocházela ze tří soukromých, běžně nepřístupných, sbírek – Zdeny Mudrákové, Vlaďky Dobiášové a Jana Bačáka. K vidění byly i unikátní exponáty od známých osobností (Gollová, Mandlová, Ferbasová, Chramostová, Janžurová ad.), ale i nejoblíbenější či nejprodávanější modely z různých epoch – od sklonku Habsburské monarchie až po závěr 20. století.

Pohádkové Vánoce s betlémy

Pohádkové Vánoce s betlémy

Příběhy a pohádky neodmyslitelně patří k vánočnímu období a proto tvořily nosné téma celé expozice. Výstava připomněla nejznámější české pohádky a ilustrační činnost Veroniky Balcarové, jejíž tvorba má, díky oblíbeným dětským knížkám, celorepublikový dosah. Nechyběly atraktivně nazdobené stromečky s pohádkovou tematikou. Tradičně jsme vystavovali starobylé i novější betlémy.

RUDOLF II. /ožívá/

RUDOLF II. /ožívá/

Unikátní multimediální expozice poodhalila různá tajemství panovníkova života a představila celou řadu zajímavých exponátů.

“Digitálně oživený” Rudolf II. přiblížil jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak i unikátní sbírky a “rozdmýchal oheň poznání” v alchymistické laboratoři. Pomocí hologramů seznámil se svými symboly majestátu a nejvýznamnějšími předměty vlastních sbírek. Rudolfa II. hrál syn Jana Wericha – Jiří Werich Petrášek.

V expozici bylo možné nahlédnout do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická dílna. V truhlicích byly představeny zmenšené výjevy (diorámata) z panovníkova života.